Logo Biblioteki SP13

Biblioteka mieści się w dwóch salach. W jednej znajduje się wypożyczalnia z czytelnią, a w drugiej jest ICM (Informacyjne Centrum Multimedialne).

Tak jak przepisy drogowe pomocne są w sprawnym poruszaniu się po jezdni, tak w bibliotece warto zwrócić uwagę na napisy, tablice, rozdzielniki alfabetyczne, katalogi i tym podobne znaki służące do wyszukiwania książek i innych materiałów.

W szafkach bibliotecznych Czytelni swoje miejsca zajmują słowniki, leksykony, encyklopedie, atlasy, albumy, itp. książki z każdej dziedziny, służące na lekcje nauczycielom. Uczniowie mogą z nich korzystać na miejscu. Ułożone są wg UKD, czyli Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. W czytelni można także korzystać z licznych czasopism.

Na regałach w Wypożyczalni książki ułożone są wg działów tematycznych. Oprócz nich wypożyczamy m.in. płyty CD i DVD, kasety video, dokumenty szkolne, czasopisma. Dla nauczycieli wydzielony jest zbiór książek metodycznych oraz z dziedziny pedagogiki, psychologii, socjologii, itd.

W ICM znajduje się kilka komputerów, tablica do lekcji, stół z krzesłami, jak również wiele programów, słowników multimedialnych, płyt CD i DVD do wykorzystania przez ucznia i nauczyciela.

Z historii

Historia naszej biblioteki jest ściśle związana z historią szkoły, chociaż zaczęła działać rok póżniej niż szkoła - tj. od 1991 roku.

Początki były bardzo trudne: pusta sala bez regałów z niewielką ilością książek a uczniów - czytelników 1500.

Zbieraliśmy książki od uczniów, rodziców, znajomych, z innych bibliotek, wydawnictw, itp. Otrzymywane fundusze na zakup nowych książek były niewystarczające, więc także pozyskiwaliśmy je na różne sposoby. Dzięki ogromnemu zapałowi, wytężonej pracy, inicjatywie i pomysłom nauczycieli bibliotekarzy udało się stworzyć bibliotekę przyjazną dla wszystkich potrzebujących.

Przez cały czas istnienia działa Koło Aktywu Bibliotecznego uczniów z kl. IV-VI (każdego roku wybiera się nowych). Mamy stałe grono współpracujących z nami nauczycieli.

Biblioteka gromadzi i udostępniania zbiory, udziela informacji uczniom, nauczycielom, rodzicom i innym pracownikom szkoły, organizuje konkursy wiedzy, tematyczne wystawy. Przeprowadza różne akcje biblioteczne np. zbiórka lektur, podręczników, makulatury.

Stałe imprezy:

• Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych,
• Andrzejki,
• Mikołajki,
• Pasowanie na Czytelnika,
• Dzień Patrona,
• Dni Książki.

Statystyka Biblioteki (grudzień 2006):

254 uczniów szkoły podstawowej,
611 uczniów gimnazjum,
83 nauczycieli obu szkół,
2 sal w bibliotece (czytelnia z wypożyczalnią i ICM),
11 194 woluminy w księgach inwentarzowych,
2 468 w księgach broszur,
97 kaset video,
109 sztuk różnych płyty CD i DVD,
ok 65 średnia dzienna odwiedzin w wypożyczalni, czytelni i ICM.

W każdym miesiącu na tablicy ogłoszeń zamieszczamy statystykę wypożyczeń poszczególnych klas, która mobilizuje do aktywnego czytelnictwa.
Łącznicy biblioteczni tzw. aktyw wybierany na początku każdego roku dba o właściwe wypożyczenia w swojej klasie, a także pomaga w układaniu książek, wykonywaniu gazetek oraz w przygotowaniu imprez bibliotecznych.

W BIBLIOTECE CHĘTNIE CIĘ WIDZIMY,
NIE STAWIAMY STOPNI, DO NICZEGO NIE ZMUSZAMY
W BIBLIOTECE MOŻESZ:
WYBIERAĆ I WYPOŻYCZAĆ KSIĄŻKI,
USMIECHAĆ SIĘ,
CZYTAĆ CZASOPISMA,
MYŚLEĆ,
SZUKAĆ INFORMACJI,
PYTAĆ,
MIEĆ SPOKÓJ...
(wg "Biblioteki w Szkole")

Home | O nas | ICM | Aktualności | Galeria | Przewodnik | Regulaminy | Lektury | Polecamy | Krzyżówki | Linkownia